
Theseus Alabaster Kairo Wall Sconce 20"H
Experience the epitome of elegance with the Theseus Alabaster Wall Sconce. Crafted from a masterful blend of brass and alabaster, this simple yet modern design exudes sophistication. Its stylish aesthetic showcases its natural beauty, casting a warm and inviting glow while delivering impeccable lighting. Elevate your space with this exquisite piece that seamlessly combines timeless charm with contemporary allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Experience the epitome of elegance with the Theseus Alabaster Wall Sconce. Crafted from a masterful blend of brass and alabaster, this simple yet modern design exudes sophistication. Its stylish aesthetic showcases its natural beauty, casting a warm and inviting glow while delivering impeccable lighting. Elevate your space with this exquisite piece that seamlessly combines timeless charm with contemporary allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Description
Experience the epitome of elegance with the Theseus Alabaster Wall Sconce. Crafted from a masterful blend of brass and alabaster, this simple yet modern design exudes sophistication. Its stylish aesthetic showcases its natural beauty, casting a warm and inviting glow while delivering impeccable lighting. Elevate your space with this exquisite piece that seamlessly combines timeless charm with contemporary allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























