
Terra Svet Alabaster Wall Lamp
Terra Svet Wall lamp will become a stylish accent in a modern interior. Metal is used in the base of the lamp, Alabaster is used in the lampshade with the shape of a "Cylinder". The Gold color of the base and the white color of the ceiling complement each other.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6"(22cm) x H 11.4"(29cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Terra Svet Wall lamp will become a stylish accent in a modern interior. Metal is used in the base of the lamp, Alabaster is used in the lampshade with the shape of a "Cylinder". The Gold color of the base and the white color of the ceiling complement each other.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6"(22cm) x H 11.4"(29cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $385.00
-65%$385.00
$134.75Description
Terra Svet Wall lamp will become a stylish accent in a modern interior. Metal is used in the base of the lamp, Alabaster is used in the lampshade with the shape of a "Cylinder". The Gold color of the base and the white color of the ceiling complement each other.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6"(22cm) x H 11.4"(29cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























