✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 5
Real Alabaster Wall Sconces
Accentuate your bedroom with these uniquely designed real alabaster wall sconces. Not only will they bring a sophisticated touch of elegance to the room, but they can also help create an inviting and cozy atmosphere.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster stone, Metal |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Accentuate your bedroom with these uniquely designed real alabaster wall sconces. Not only will they bring a sophisticated touch of elegance to the room, but they can also help create an inviting and cozy atmosphere.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster stone, Metal |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
$680.00
Real Alabaster Wall Sconces—
$680.00
Description
Accentuate your bedroom with these uniquely designed real alabaster wall sconces. Not only will they bring a sophisticated touch of elegance to the room, but they can also help create an inviting and cozy atmosphere.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster stone, Metal |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























