
Half Cylinder Alabaster Wall Sconce
The Half Cylinder Alabaster Wall Sconce layers hand-carved alabaster half-drums around a slender metal frame to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s cloud-like veining diffuses a warm, even glow with soft up-and-down halos, while the wider center band gives the piece a tailored, architectural presence. Beautiful solo or as a pair in halls, living rooms, and bedrooms; each sconce is one of a kind. Dimmable with compatible components; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
The Half Cylinder Alabaster Wall Sconce layers hand-carved alabaster half-drums around a slender metal frame to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s cloud-like veining diffuses a warm, even glow with soft up-and-down halos, while the wider center band gives the piece a tailored, architectural presence. Beautiful solo or as a pair in halls, living rooms, and bedrooms; each sconce is one of a kind. Dimmable with compatible components; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Description
The Half Cylinder Alabaster Wall Sconce layers hand-carved alabaster half-drums around a slender metal frame to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s cloud-like veining diffuses a warm, even glow with soft up-and-down halos, while the wider center band gives the piece a tailored, architectural presence. Beautiful solo or as a pair in halls, living rooms, and bedrooms; each sconce is one of a kind. Dimmable with compatible components; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























