
Alabaster Wall Sconce 12”
This alabaster wall sconce features an irregular, sculptural silhouette that showcases natural stone at its most atmospheric. Hand-finished alabaster casts a soft, even wash of light, with unique veining that makes each piece one of a kind. Perfect for hallways, bedside pairings, living room feature walls, or flanking a bathroom mirror. Dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
This alabaster wall sconce features an irregular, sculptural silhouette that showcases natural stone at its most atmospheric. Hand-finished alabaster casts a soft, even wash of light, with unique veining that makes each piece one of a kind. Perfect for hallways, bedside pairings, living room feature walls, or flanking a bathroom mirror. Dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $546.40
-65%$546.40
$191.24Description
This alabaster wall sconce features an irregular, sculptural silhouette that showcases natural stone at its most atmospheric. Hand-finished alabaster casts a soft, even wash of light, with unique veining that makes each piece one of a kind. Perfect for hallways, bedside pairings, living room feature walls, or flanking a bathroom mirror. Dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























