
Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel]
Channel glamour and grandeur into your home décor with the Vittoria chandelier. Featuring a dazzling design with ribbed and beveled clear glass tubes, this lush chandelier creates a stunning glow in any interior it adorns.
Product Specifications:
- Diameter: 31 inches
- Height: 35 inches
Required Lamp - 18 x E12 (40W Max) Shown In:- Nickel Finish w/ Clear Glass
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Beveled clear glass tubes |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Channel glamour and grandeur into your home décor with the Vittoria chandelier. Featuring a dazzling design with ribbed and beveled clear glass tubes, this lush chandelier creates a stunning glow in any interior it adorns.
Product Specifications:
- Diameter: 31 inches
- Height: 35 inches
Required Lamp - 18 x E12 (40W Max) Shown In:- Nickel Finish w/ Clear Glass
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Beveled clear glass tubes |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,110.00
-65%$2,110.00
$738.50Description
Channel glamour and grandeur into your home décor with the Vittoria chandelier. Featuring a dazzling design with ribbed and beveled clear glass tubes, this lush chandelier creates a stunning glow in any interior it adorns.
Product Specifications:
- Diameter: 31 inches
- Height: 35 inches
Required Lamp - 18 x E12 (40W Max) Shown In:- Nickel Finish w/ Clear Glass
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Beveled clear glass tubes |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























