
Valen Oversized Glass Chandelier
Oversized chandelier brings a show of design into the interior of your modern contemporary house. This high ceiling chandelier masterpiece has the warmth of aged vintage black metal, giving an affluent look to any interior style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Oversized chandelier brings a show of design into the interior of your modern contemporary house. This high ceiling chandelier masterpiece has the warmth of aged vintage black metal, giving an affluent look to any interior style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,789.10
-65%$2,789.10
$976.18Description
Oversized chandelier brings a show of design into the interior of your modern contemporary house. This high ceiling chandelier masterpiece has the warmth of aged vintage black metal, giving an affluent look to any interior style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























