
Tango 3-Light Modern Brass Chandelier - [Brass/Bronze] -
From illuminating your family dinners to casting light over a kitchen island, the Tango Chandelier is a stylish addition to your home interior. This functional 3-light pendant is a real statement fixture. Its uneven hanging clear glass globes bring depth to your decor, while the bronze-finished fixtures round out its Mid-Century Modern look.
Product Specifications:
- Diameter: 24 inches
- Height: 59 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
From illuminating your family dinners to casting light over a kitchen island, the Tango Chandelier is a stylish addition to your home interior. This functional 3-light pendant is a real statement fixture. Its uneven hanging clear glass globes bring depth to your decor, while the bronze-finished fixtures round out its Mid-Century Modern look.
Product Specifications:
- Diameter: 24 inches
- Height: 59 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,814.00
-65%$1,814.00
$634.90Description
From illuminating your family dinners to casting light over a kitchen island, the Tango Chandelier is a stylish addition to your home interior. This functional 3-light pendant is a real statement fixture. Its uneven hanging clear glass globes bring depth to your decor, while the bronze-finished fixtures round out its Mid-Century Modern look.
Product Specifications:
- Diameter: 24 inches
- Height: 59 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























