
Table Lamp Cinco
Welcome the beauty and elegance of the Cinco Table Lamp to your home.
Carved from a single piece of alabaster, the lamp's shade offers artful variations in color, opacity and veining allowing the natural mineral to shine. Aided by an antique brass finish on a tapered cylindrical base, this unique piece will bring style and substance to your living space.
| General info | Antique brass finish | alabaster |
|---|---|
| Extra info | Alabaster is a natural material, each piece differs in color, opacity and veining |
| Lamp holder | E26 |
| Lamp holder qty | 1 |
| Light bulbs included | Included |
| Voltage | 110 Volt |
| Plug type | B - Male Edison plug |
| Shade dimensions | ø 33 x H. 12 cm |
| Indoor/outdoor | Indoor use/dry locations only |
Welcome the beauty and elegance of the Cinco Table Lamp to your home.
Carved from a single piece of alabaster, the lamp's shade offers artful variations in color, opacity and veining allowing the natural mineral to shine. Aided by an antique brass finish on a tapered cylindrical base, this unique piece will bring style and substance to your living space.
| General info | Antique brass finish | alabaster |
|---|---|
| Extra info | Alabaster is a natural material, each piece differs in color, opacity and veining |
| Lamp holder | E26 |
| Lamp holder qty | 1 |
| Light bulbs included | Included |
| Voltage | 110 Volt |
| Plug type | B - Male Edison plug |
| Shade dimensions | ø 33 x H. 12 cm |
| Indoor/outdoor | Indoor use/dry locations only |
Original: $2,785.00
-65%$2,785.00
$974.75Description
Welcome the beauty and elegance of the Cinco Table Lamp to your home.
Carved from a single piece of alabaster, the lamp's shade offers artful variations in color, opacity and veining allowing the natural mineral to shine. Aided by an antique brass finish on a tapered cylindrical base, this unique piece will bring style and substance to your living space.
| General info | Antique brass finish | alabaster |
|---|---|
| Extra info | Alabaster is a natural material, each piece differs in color, opacity and veining |
| Lamp holder | E26 |
| Lamp holder qty | 1 |
| Light bulbs included | Included |
| Voltage | 110 Volt |
| Plug type | B - Male Edison plug |
| Shade dimensions | ø 33 x H. 12 cm |
| Indoor/outdoor | Indoor use/dry locations only |























