
2-Tiers Oval Modern Dining Room Chandelier 53"L
Rectangular Alabaster Chandelier Lamp Shade is imported from Spain and made from natural Spanish marble. Each piece of marble of the oval dining room Chandelier has a unique texture, a natural work of art from nature. You can see the texture of the marble whether the light is on or off, but the texture of the marble will be more beautiful and delicate when the light is on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Rectangular Alabaster Chandelier Lamp Shade is imported from Spain and made from natural Spanish marble. Each piece of marble of the oval dining room Chandelier has a unique texture, a natural work of art from nature. You can see the texture of the marble whether the light is on or off, but the texture of the marble will be more beautiful and delicate when the light is on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,990.00
-65%$1,990.00
$696.50Description
Rectangular Alabaster Chandelier Lamp Shade is imported from Spain and made from natural Spanish marble. Each piece of marble of the oval dining room Chandelier has a unique texture, a natural work of art from nature. You can see the texture of the marble whether the light is on or off, but the texture of the marble will be more beautiful and delicate when the light is on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























