
Primary Crystal Wall Sconce
Introducing a modern Wall Sconce featuring a stunning quartz crystal chandelier. This fixture is made of chrome metal and geode quartz crystal. Illuminate your space with elegance and style, as the light refracts through the exquisite crystals, creating a captivating ambiance.
Dimension:
- Size: 11.8" diam x 5.9" D
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Introducing a modern Wall Sconce featuring a stunning quartz crystal chandelier. This fixture is made of chrome metal and geode quartz crystal. Illuminate your space with elegance and style, as the light refracts through the exquisite crystals, creating a captivating ambiance.
Dimension:
- Size: 11.8" diam x 5.9" D
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $779.00
-65%$779.00
$272.65Description
Introducing a modern Wall Sconce featuring a stunning quartz crystal chandelier. This fixture is made of chrome metal and geode quartz crystal. Illuminate your space with elegance and style, as the light refracts through the exquisite crystals, creating a captivating ambiance.
Dimension:
- Size: 11.8" diam x 5.9" D
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Brushed Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























