✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 42
+37
Amaro Drum Chandelier 17.72"
The Amaro chandeliers feature layers of mid-century inspired tri-style glass prisms, making them the ideal centerpiece for smaller spaces like living rooms, dining areas, or lobbies.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass, |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
The Amaro chandeliers feature layers of mid-century inspired tri-style glass prisms, making them the ideal centerpiece for smaller spaces like living rooms, dining areas, or lobbies.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass, |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Color
Select Size
From $246.75
Original: $705.00
-65%Amaro Drum Chandelier 17.72"—
$705.00
$246.75Description
The Amaro chandeliers feature layers of mid-century inspired tri-style glass prisms, making them the ideal centerpiece for smaller spaces like living rooms, dining areas, or lobbies.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass, |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





