
Piazetta Chandelier
Enhance your home with the sculptural ambience of the stunning Piazetta Chandelier. Drawing luxe inspiration from Mid-Century Modern glamour, this spherical light casts a warm glow throughout the room, while the antique brass provides a sharp contrast.
- Product Size
Size: D67cm * H13cm / D26.4" * H5.1"
Size: D86cm * H13cm / D33.9" * H5.1"
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper , Glass |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | G9*6 / G9*8 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Enhance your home with the sculptural ambience of the stunning Piazetta Chandelier. Drawing luxe inspiration from Mid-Century Modern glamour, this spherical light casts a warm glow throughout the room, while the antique brass provides a sharp contrast.
- Product Size
Size: D67cm * H13cm / D26.4" * H5.1"
Size: D86cm * H13cm / D33.9" * H5.1"
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper , Glass |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | G9*6 / G9*8 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $719.00
-65%$719.00
$251.65Description
Enhance your home with the sculptural ambience of the stunning Piazetta Chandelier. Drawing luxe inspiration from Mid-Century Modern glamour, this spherical light casts a warm glow throughout the room, while the antique brass provides a sharp contrast.
- Product Size
Size: D67cm * H13cm / D26.4" * H5.1"
Size: D86cm * H13cm / D33.9" * H5.1"
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper , Glass |
| Finish | Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | G9*6 / G9*8 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























