
Mona Crystal Flower Branch Chandelier
Mona Glass Flower Branch Chandelier brings nature's artistry indoors through its striking copper branches adorned with delicate glass flower shades. Drawing inspiration from the organic flow seen in the dining room image, this fixture creates a captivating canopy of light that extends horizontally, making it ideal for long dining tables, living room or kitchen islands. Explore more and for similar nature-inspired silhouettes and warm, textural finishes.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass |
| Finish | Dark Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 / 18 / 20 / 24 / 42 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Mona Glass Flower Branch Chandelier brings nature's artistry indoors through its striking copper branches adorned with delicate glass flower shades. Drawing inspiration from the organic flow seen in the dining room image, this fixture creates a captivating canopy of light that extends horizontally, making it ideal for long dining tables, living room or kitchen islands. Explore more and for similar nature-inspired silhouettes and warm, textural finishes.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass |
| Finish | Dark Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 / 18 / 20 / 24 / 42 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $7,210.00
-65%$7,210.00
$2,523.50Description
Mona Glass Flower Branch Chandelier brings nature's artistry indoors through its striking copper branches adorned with delicate glass flower shades. Drawing inspiration from the organic flow seen in the dining room image, this fixture creates a captivating canopy of light that extends horizontally, making it ideal for long dining tables, living room or kitchen islands. Explore more and for similar nature-inspired silhouettes and warm, textural finishes.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass |
| Finish | Dark Copper |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 / 18 / 20 / 24 / 42 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























