
Nason Brass Chandelier
The Nason Brass Chandelier adds style and sophistication to any living space. Crafted from solid brass, its exquisite design is both elegant and durable, making it a timeless piece for your home. The classic design and brass frame provide a modern, yet classic look.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: ∅ 23.6″ x H 15.7″ / Dia 60cm x H 40cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Size: ∅ 31.5″ x H 15.7″ / Dia 80cm x H 40cm ( The fixture size uses twelve E12 bulbs )

Size: L 35.4″ x H 15.2″ / L 90cm x H 38.5cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass colour | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/12 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
The Nason Brass Chandelier adds style and sophistication to any living space. Crafted from solid brass, its exquisite design is both elegant and durable, making it a timeless piece for your home. The classic design and brass frame provide a modern, yet classic look.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: ∅ 23.6″ x H 15.7″ / Dia 60cm x H 40cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Size: ∅ 31.5″ x H 15.7″ / Dia 80cm x H 40cm ( The fixture size uses twelve E12 bulbs )

Size: L 35.4″ x H 15.2″ / L 90cm x H 38.5cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass colour | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/12 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $889.00
-65%$889.00
$311.15Description
The Nason Brass Chandelier adds style and sophistication to any living space. Crafted from solid brass, its exquisite design is both elegant and durable, making it a timeless piece for your home. The classic design and brass frame provide a modern, yet classic look.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: ∅ 23.6″ x H 15.7″ / Dia 60cm x H 40cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Size: ∅ 31.5″ x H 15.7″ / Dia 80cm x H 40cm ( The fixture size uses twelve E12 bulbs )

Size: L 35.4″ x H 15.2″ / L 90cm x H 38.5cm ( The fixture size uses nine E12 bulbs )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass colour | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9/12 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























