
Nadia Glass Chandelier 30" 41"
Inspired by handcrafted nature of vintage Italian Murano glass, Nadia features textured glass or alabaster shade paneling for an elegant light that doubles as a work of art in your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Inspired by handcrafted nature of vintage Italian Murano glass, Nadia features textured glass or alabaster shade paneling for an elegant light that doubles as a work of art in your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,127.00
-65%$2,127.00
$744.45Description
Inspired by handcrafted nature of vintage Italian Murano glass, Nadia features textured glass or alabaster shade paneling for an elegant light that doubles as a work of art in your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























