
Modo Chandelier 57" L - Rectangle, 14 Globes
Clean lines and glowing globes come together in the Modo Rectangle Chandelier. With 14 lights arranged along a sleek rectangular frame, it’s the perfect way to add a modern, stylish touch to your dining area, kitchen, or open living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Clean lines and glowing globes come together in the Modo Rectangle Chandelier. With 14 lights arranged along a sleek rectangular frame, it’s the perfect way to add a modern, stylish touch to your dining area, kitchen, or open living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,690.00
-65%$3,690.00
$1,291.50Description
Clean lines and glowing globes come together in the Modo Rectangle Chandelier. With 14 lights arranged along a sleek rectangular frame, it’s the perfect way to add a modern, stylish touch to your dining area, kitchen, or open living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























