
Modo Chandelier 37" - 3 Sided, 10 Globes
A modern statement piece, the Modo Chandelier features a sleek 3-sided frame with 10 elegantly arranged globes, offering a perfect blend of bold design and soft, ambient lighting. Ideal for contemporary spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
A modern statement piece, the Modo Chandelier features a sleek 3-sided frame with 10 elegantly arranged globes, offering a perfect blend of bold design and soft, ambient lighting. Ideal for contemporary spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Description
A modern statement piece, the Modo Chandelier features a sleek 3-sided frame with 10 elegantly arranged globes, offering a perfect blend of bold design and soft, ambient lighting. Ideal for contemporary spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























