
Modern Evelyn Amber Glass Wall Sconce
The brass sconces for bathroom features unique amber glass design. The wall lighting lampshade is made of tiered glass, all amber glass tubes are suspended on the metal frame, combining with the room decorated to create an atmosphere of elegance and luxury. The beautiful glass lampshade refract different colors of light, creating a warm and soft lighting atmosphere. No matter your interior decor style is modern, luxury, or elegant, this gold wall light will be an excellent addition!
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
The brass sconces for bathroom features unique amber glass design. The wall lighting lampshade is made of tiered glass, all amber glass tubes are suspended on the metal frame, combining with the room decorated to create an atmosphere of elegance and luxury. The beautiful glass lampshade refract different colors of light, creating a warm and soft lighting atmosphere. No matter your interior decor style is modern, luxury, or elegant, this gold wall light will be an excellent addition!
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $404.00
-65%$404.00
$141.40Description
The brass sconces for bathroom features unique amber glass design. The wall lighting lampshade is made of tiered glass, all amber glass tubes are suspended on the metal frame, combining with the room decorated to create an atmosphere of elegance and luxury. The beautiful glass lampshade refract different colors of light, creating a warm and soft lighting atmosphere. No matter your interior decor style is modern, luxury, or elegant, this gold wall light will be an excellent addition!
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























