
Marais Blossom Petal Detail Grand Staircase Chandelier
Marais is a luxurious branch petal blossom detail chandelier. This chandelier comes in two different but very large sizes. Marais is the perfect chandelier for a grand stairway or a luxury hotel lobby style statement lighting piece. With the beautiful petal details, this chandelier resembles a glistening blossom tree. Made from a steel construction that is hang-forged by our artisan blacksmiths and covered with luxurious coloured leaf.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish, Clear Glass Wafers |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Marais is a luxurious branch petal blossom detail chandelier. This chandelier comes in two different but very large sizes. Marais is the perfect chandelier for a grand stairway or a luxury hotel lobby style statement lighting piece. With the beautiful petal details, this chandelier resembles a glistening blossom tree. Made from a steel construction that is hang-forged by our artisan blacksmiths and covered with luxurious coloured leaf.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish, Clear Glass Wafers |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $5,014.00
-65%$5,014.00
$1,754.90Description
Marais is a luxurious branch petal blossom detail chandelier. This chandelier comes in two different but very large sizes. Marais is the perfect chandelier for a grand stairway or a luxury hotel lobby style statement lighting piece. With the beautiful petal details, this chandelier resembles a glistening blossom tree. Made from a steel construction that is hang-forged by our artisan blacksmiths and covered with luxurious coloured leaf.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish, Clear Glass Wafers |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























