
Livio Gemstone Branch Brass Round Chandelier
The Livio Gemstone Branch Chandelier is a sculptural masterpiece that translates the organic complexity of a forest canopy into a permanent architectural installation. Forged from solid brass with a meticulously hand-textured finish, the frame extends into a delicate network of "branches" adorned with raw, clear crystal gemstones.
This round silhouette balances the industrial strength of forged metal with the ethereal brilliance of nature, serving as a soulful focal point for grand living areas or botanical-inspired dining rooms that prioritize material authenticity and artisanal craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Clear Crystal gemstones |
| Finish | Dark Copper, Light Copper, Blackened Bronze, Antique Copper, Silver, Copper, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 40W max. GU9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
The Livio Gemstone Branch Chandelier is a sculptural masterpiece that translates the organic complexity of a forest canopy into a permanent architectural installation. Forged from solid brass with a meticulously hand-textured finish, the frame extends into a delicate network of "branches" adorned with raw, clear crystal gemstones.
This round silhouette balances the industrial strength of forged metal with the ethereal brilliance of nature, serving as a soulful focal point for grand living areas or botanical-inspired dining rooms that prioritize material authenticity and artisanal craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Clear Crystal gemstones |
| Finish | Dark Copper, Light Copper, Blackened Bronze, Antique Copper, Silver, Copper, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 40W max. GU9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,896.00
-65%$2,896.00
$1,013.60Description
The Livio Gemstone Branch Chandelier is a sculptural masterpiece that translates the organic complexity of a forest canopy into a permanent architectural installation. Forged from solid brass with a meticulously hand-textured finish, the frame extends into a delicate network of "branches" adorned with raw, clear crystal gemstones.
This round silhouette balances the industrial strength of forged metal with the ethereal brilliance of nature, serving as a soulful focal point for grand living areas or botanical-inspired dining rooms that prioritize material authenticity and artisanal craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Clear Crystal gemstones |
| Finish | Dark Copper, Light Copper, Blackened Bronze, Antique Copper, Silver, Copper, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 40W max. GU9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























