
Tango Modern Brass Chandelier - [Brass/Nickel]
Make a minimalist statement with the Largo Chandelier. With its linear form and slim frame, this luminaire reflects unfettered light off the antique brass finish, bringing a great atmosphere to your living space. The fixture contains 10 glass globes that each host their own light.
Product Specifications:
- Length: 63 inches
- Width: 20 inches
- Height: 24 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Make a minimalist statement with the Largo Chandelier. With its linear form and slim frame, this luminaire reflects unfettered light off the antique brass finish, bringing a great atmosphere to your living space. The fixture contains 10 glass globes that each host their own light.
Product Specifications:
- Length: 63 inches
- Width: 20 inches
- Height: 24 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,913.00
-65%$2,913.00
$1,019.55Description
Make a minimalist statement with the Largo Chandelier. With its linear form and slim frame, this luminaire reflects unfettered light off the antique brass finish, bringing a great atmosphere to your living space. The fixture contains 10 glass globes that each host their own light.
Product Specifications:
- Length: 63 inches
- Width: 20 inches
- Height: 24 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























