
Glaxy Single Light
The Glaxy Single Vanity Sconce is artisan-crafted from solid steel and meticulously hand-finished. Each component is hand-polished and patinated to achieve a rich, enduring surface. The hand-carved lead crystal surrounds a mirrored bulb, enhancing light reflection and creating a refined glow. Designed for versatility, this fixture can be installed as either a wall sconce or a ceiling flush mount.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Lead Crystal |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
The Glaxy Single Vanity Sconce is artisan-crafted from solid steel and meticulously hand-finished. Each component is hand-polished and patinated to achieve a rich, enduring surface. The hand-carved lead crystal surrounds a mirrored bulb, enhancing light reflection and creating a refined glow. Designed for versatility, this fixture can be installed as either a wall sconce or a ceiling flush mount.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Lead Crystal |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50Description
The Glaxy Single Vanity Sconce is artisan-crafted from solid steel and meticulously hand-finished. Each component is hand-polished and patinated to achieve a rich, enduring surface. The hand-carved lead crystal surrounds a mirrored bulb, enhancing light reflection and creating a refined glow. Designed for versatility, this fixture can be installed as either a wall sconce or a ceiling flush mount.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Lead Crystal |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























