
Ginkgo Chandelier Style B
Experience elegance with the Ginkgo Chandelier Style B. Featuring a metal body and handmade porcelain leaves, it blends luxury and nature, casting a warm, soothing glow that transforms any space into a refined sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Ceramics |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 39.3" – 8 Lights |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Experience elegance with the Ginkgo Chandelier Style B. Featuring a metal body and handmade porcelain leaves, it blends luxury and nature, casting a warm, soothing glow that transforms any space into a refined sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Ceramics |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 39.3" – 8 Lights |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Description
Experience elegance with the Ginkgo Chandelier Style B. Featuring a metal body and handmade porcelain leaves, it blends luxury and nature, casting a warm, soothing glow that transforms any space into a refined sanctuary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Ceramics |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 39.3" – 8 Lights |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























