
Felci Murano Glass Chandelier
Designed in the spirit of the classic "Felci" (Fern) style, its grandeur and complexity are unmatched, representing the very best of Murano glassmaking heritage.
Imagine a cascade of 75 individually crafted amber glasses, each one a unique work of art. The Felci Murano Glass Chandelier commands attention, casting a warm, golden, and inviting glow that transforms any room into a palatial setting. The rich amber hue evokes a sense of timeless elegance, reminiscent of a Venetian sunset, and adds a touch of sophisticated warmth to grand entrances, formal dining rooms, and luxury living areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Designed in the spirit of the classic "Felci" (Fern) style, its grandeur and complexity are unmatched, representing the very best of Murano glassmaking heritage.
Imagine a cascade of 75 individually crafted amber glasses, each one a unique work of art. The Felci Murano Glass Chandelier commands attention, casting a warm, golden, and inviting glow that transforms any room into a palatial setting. The rich amber hue evokes a sense of timeless elegance, reminiscent of a Venetian sunset, and adds a touch of sophisticated warmth to grand entrances, formal dining rooms, and luxury living areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00Description
Designed in the spirit of the classic "Felci" (Fern) style, its grandeur and complexity are unmatched, representing the very best of Murano glassmaking heritage.
Imagine a cascade of 75 individually crafted amber glasses, each one a unique work of art. The Felci Murano Glass Chandelier commands attention, casting a warm, golden, and inviting glow that transforms any room into a palatial setting. The rich amber hue evokes a sense of timeless elegance, reminiscent of a Venetian sunset, and adds a touch of sophisticated warmth to grand entrances, formal dining rooms, and luxury living areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























