
Dessay Double Sconce
The Dessay Linear Chandelier is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The shades are made from ivory silk.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass., Ivory Silk |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
The Dessay Linear Chandelier is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The shades are made from ivory silk.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass., Ivory Silk |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $990.00
-65%$990.00
$346.50Description
The Dessay Linear Chandelier is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The shades are made from ivory silk.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass., Ivory Silk |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























