
Chayla Alabaster Stone Flushmount 16" W
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and complementing iron metal accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | 6-watt LED E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and complementing iron metal accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | 6-watt LED E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,150.00
-65%$1,150.00
$402.50Description
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and complementing iron metal accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | 6-watt LED E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























