
Sutober Sculptural Branch Chandelier
Sutober Sculptural Branch Chandelier captures nature's organic beauty through its handcrafted copper framework that mimics wild vineyard linear branches. This artistic fixture features delicate glass flower shades that bloom along twisted copper stems, creating a stunning botanical display overhead. The warm copper patina develops naturally over time, adding authentic character while the translucent glass flowers diffuse light gently throughout your space.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper frame + Glass elements |
| Finish | Dark Copper, Light Copper, Blackened Bronze, Antique Copper, Silver, Copper, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 40W max. G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Sutober Sculptural Branch Chandelier captures nature's organic beauty through its handcrafted copper framework that mimics wild vineyard linear branches. This artistic fixture features delicate glass flower shades that bloom along twisted copper stems, creating a stunning botanical display overhead. The warm copper patina develops naturally over time, adding authentic character while the translucent glass flowers diffuse light gently throughout your space.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper frame + Glass elements |
| Finish | Dark Copper, Light Copper, Blackened Bronze, Antique Copper, Silver, Copper, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 40W max. G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,350.00
-65%$3,350.00
$1,172.50Description
Sutober Sculptural Branch Chandelier captures nature's organic beauty through its handcrafted copper framework that mimics wild vineyard linear branches. This artistic fixture features delicate glass flower shades that bloom along twisted copper stems, creating a stunning botanical display overhead. The warm copper patina develops naturally over time, adding authentic character while the translucent glass flowers diffuse light gently throughout your space.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper frame + Glass elements |
| Finish | Dark Copper, Light Copper, Blackened Bronze, Antique Copper, Silver, Copper, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 40W max. G9 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























