✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 8
+3
April Crystal Dining Room Chandelier
This piece is ideal for adding an industrial glam touch to your kitchen island, dining hall, or sitting area. There is understated elegance, and it will be the envy of all your friends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7W LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
This piece is ideal for adding an industrial glam touch to your kitchen island, dining hall, or sitting area. There is understated elegance, and it will be the envy of all your friends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7W LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
From $558.25
Original: $1,595.00
-65%April Crystal Dining Room Chandelier—
$1,595.00
$558.25Description
This piece is ideal for adding an industrial glam touch to your kitchen island, dining hall, or sitting area. There is understated elegance, and it will be the envy of all your friends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7W LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























