
Alpina Modern Glass Chandelier - [Nickel]
Channel glamorous Art Deco style into your home with the Alpina Chandelier. This stunning vintage replica chandelier with nickel finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Four tapered levels of clear glass droplets emanate a captivating illumination. Group together to create a captivating radiance with astounding impact.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Channel glamorous Art Deco style into your home with the Alpina Chandelier. This stunning vintage replica chandelier with nickel finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Four tapered levels of clear glass droplets emanate a captivating illumination. Group together to create a captivating radiance with astounding impact.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,428.10
-65%$3,428.10
$1,199.83Description
Channel glamorous Art Deco style into your home with the Alpina Chandelier. This stunning vintage replica chandelier with nickel finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Four tapered levels of clear glass droplets emanate a captivating illumination. Group together to create a captivating radiance with astounding impact.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























