
Alabaster Stellar Pendant
Elevate your living space with the Alabaster Stellar Pendant, where raw, organic beauty meets celestial design. Meticulously crafted from genuine alabaster, each sphere features unique, one-of-a-kind veining that casts a soft, ethereal glow, transforming harsh lighting into a warm, inviting sanctuary. Suspended by a sleek, minimalist metallic disc, this pendant serves as a stunning piece of functional art that effortlessly anchors your bedside, dining area, or foyer, bringing a touch of sophisticated, modern elegance to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Elevate your living space with the Alabaster Stellar Pendant, where raw, organic beauty meets celestial design. Meticulously crafted from genuine alabaster, each sphere features unique, one-of-a-kind veining that casts a soft, ethereal glow, transforming harsh lighting into a warm, inviting sanctuary. Suspended by a sleek, minimalist metallic disc, this pendant serves as a stunning piece of functional art that effortlessly anchors your bedside, dining area, or foyer, bringing a touch of sophisticated, modern elegance to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $590.00
-65%$590.00
$206.50Description
Elevate your living space with the Alabaster Stellar Pendant, where raw, organic beauty meets celestial design. Meticulously crafted from genuine alabaster, each sphere features unique, one-of-a-kind veining that casts a soft, ethereal glow, transforming harsh lighting into a warm, inviting sanctuary. Suspended by a sleek, minimalist metallic disc, this pendant serves as a stunning piece of functional art that effortlessly anchors your bedside, dining area, or foyer, bringing a touch of sophisticated, modern elegance to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























