
Alabaster Deco Cluster Chandelier
Where modern precision meets organic beauty. The Alabaster Deco Cluster Chandelier is a study in texture and form. Each pendant is carved from solid alabaster, known for its translucency and distinctive marble-like patterns, ensuring that no two fixtures are exactly alike.
The slender stone cylinders are suspended at varying heights, creating a dynamic rhythm of light and shadow. Held by minimalist brass clips, the design strikes a perfect balance between contemporary elegance and timeless material. This fixture provides diffused, ambient lighting that softens modern interiors while making a bold vertical statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | Brushed Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Where modern precision meets organic beauty. The Alabaster Deco Cluster Chandelier is a study in texture and form. Each pendant is carved from solid alabaster, known for its translucency and distinctive marble-like patterns, ensuring that no two fixtures are exactly alike.
The slender stone cylinders are suspended at varying heights, creating a dynamic rhythm of light and shadow. Held by minimalist brass clips, the design strikes a perfect balance between contemporary elegance and timeless material. This fixture provides diffused, ambient lighting that softens modern interiors while making a bold vertical statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | Brushed Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,820.00
-65%$2,820.00
$987.00Description
Where modern precision meets organic beauty. The Alabaster Deco Cluster Chandelier is a study in texture and form. Each pendant is carved from solid alabaster, known for its translucency and distinctive marble-like patterns, ensuring that no two fixtures are exactly alike.
The slender stone cylinders are suspended at varying heights, creating a dynamic rhythm of light and shadow. Held by minimalist brass clips, the design strikes a perfect balance between contemporary elegance and timeless material. This fixture provides diffused, ambient lighting that softens modern interiors while making a bold vertical statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal + Alabaster |
| Body Finish | Brushed Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 Bulbs (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























